Liczba polskich imigrantów zdaje się cały czas rosnąć. Mimo zapewnień kolejnych rządów – coraz więcej młodych Polaków postanawia wyjeżdżać za granicą. Najczęściej obierane kierunki to: Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Holandia, Belgia, Norwegia, Szwecja oraz Dania. Spora Polonia pracuje również zza oceanem.

Dlaczego Polacy masowo wyjeżdżają z kraju?
Powód jest oczywisty – lepsze warunki pracy (płaca, zakres obowiązków). Wszak, mając świadomość, że za granicą zarobimy kilka razy więcej za te same czynności – z łatwością podejmujemy decyzję o wyjeździe. Tym bardziej wtedy, gdy nic w zasadzie nie trzyma nas w kraju.

Taką sytuację można zaobserwować szczególnie u osób młodych. Są one z reguły znacznie odważniejsze, co niewątpliwie jest cechą ważną. Wszak, zmiana miejsca zamieszkania i pracy, obcy język oraz życie na obczyźnie – bądź co bądź – wymaga sporej odwagi.

Warunki pracy za granicą – gdzie warto wyjechać?
Atrakcyjnych kierunków dla Polaka jest naprawdę sporo – przynajmniej pod względem finansowym. W całej zachodniej Europie – płace są nawet kilka razy większe od tych, które możemy otrzymać w Polsce. Nic więc dziwnego, że tak ochoczo emigrujemy.

Co więcej, praca za granicą jest zwykle mniej wymagająca. Co to oznacza? Otóż, pracownik na tym samym stanowisku ma zwykle znacznie mniejsze obciążenie pracą. Pracujemy mniej, a zarabiamy znacznie więcej.

Pozytywnym aspektem jest również płaca za nadgodziny. W zachodniej Europie standardem są coraz rzadziej spotykane w Polsce „pięćdziesiątki” i „setki”. To samo tyczy się pracy w weekendy.

Co warto wiedzieć wyjeżdżając za granicę do pracy?
To, że zarobimy więcej jest oczywiste. Należy jednak być czujnym – wszak, wiele osób, które:

  • nie zna języka
  • nie ma znajomości za granicą
  • wyjeżdża „w ciemno”

Takie osoby bardzo często starają się ofiarami przestęp lub wyłudzeń. Dlatego też, jeśli chcesz podjąć pracę przez pośrednika – koniecznie najpierw go zweryfikuj. Wystarczy, że poprosisz o szczegółowe informacje i na miejscu sprawdzisz, czy wszystko się zgadza.

Oczywiście, nadal nie będziesz mieć gwarancji, że wszystko będzie w porządku, ale z całą pewnością ograniczysz ryzyko.

Na co warto uważać wyjeżdżając za granicę?
Spore grono Polaków, które wyjeżdża za granicę do pracy – daje się oszukiwać. Pracodawcy wciąż odkładają datę podpisania umowy, nie dotrzymują obietnic lub zwlekają z wynagrodzeniem. Wykonując pracę dobrze, musimy być stanowczy i nie pozwalać sobą manipulować.

Aby uniknąć oszustów należy bezwzględnie:

  • oczekiwać podpisania umowy w dniu rozpoczęcia pracy
  • oczekiwać odpowiednich szkoleń i informacji na temat zakresu obowiązków
  • nie zgadzać się na wszelkie próby omijania fiskusa (np. część wypłaty „pod stołem”)

Pośrednicy warci uwagi

Nie każdy pośrednik jest oszustem. Istnieje wiele firm, które oferują sowite wynagrodzenie za pracę za granicą. Profesjonalne firmy zajmujące się pracą za granicą posiadają własne biura. To zdecydowanie wiarygodniejsze miejsce, aniżeli ogłoszenie wiszące na słupie.

Czasem warto zarobić kilka euro mniej i mieć pewną wypłatę, aniżeli ryzykować i zostać z niczym. Niestety, oszuści wykorzystujący do pracy – istnieją w każdym kraju.

Ofiarami oszustw zazwyczaj padają pracownicy fizyczni. Rzadziej proceder ten spotykany jest w pracach biurowych oraz rzemieślniczych. Jedno jest pewne – nigdy nie możemy być pewni. Nie mniej jednak – z tym samym spotkać się możemy także w Polsce.

Warto zatem do pracy wyjeżdżać z odpowiednim zabezpieczeniem finansowym – tak, aby nawet w przypadku oszustwa móc godnie żyć i ewentualnie wrócić do kraju.