Liczba ofert pracy staje się coraz większa. Systematycznie malejące bezrobocie, sprzyja pracownikom, którzy mogą oczekiwać coraz to lepszych gratyfikacji za swoją pracę. Wszak, to prosta rynkowa zasada – im większy popyt na daną usługę (tj. pracę) tym producent (tj. pracownik) może windować cenę ku górze.

Dlatego też, propagujemy ideę zmiany pracy, tzn. – jeśli warunki w obecnej firmie nie satysfakcjonują Ciebie jako pracownika to… po prostu ją zmień. Wejdź na stronę z ogłoszeniami i zobacz – zapotrzebowanie na pracowników jest dosłownie w każdej branży. Znajdź lepszą ofertę i aplikuj!

List motywacyjny – nieodzowna część aplikacji
Wielu pracodawców wymaga załączenia nie tylko życiorysu, ale także listu motywacyjnego. Mało tego! Niektórzy traktują tę część aplikacji priorytetowo. W szczególności wtedy, gdy oferta praca dotyczy stażu lub praktyk. Wszak, wówczas istotniejsze jest to, co nas motywuje, a nie jakie mamy doświadczenie.

Jak się okazuje – mnóstwo osób ma ogromne problemy z napisaniem listu motywacyjnego. Zastanawiamy się – co musi się tam znaleźć? Jak go napisać? Jakie informacje zawrzeć? W tej publikacji postaramy się odpowiedzieć na te i wiele innych pytań.

Jak napisać DOBRY list motywacyjny?
Poznaj siedem kluczowych wskazówek, które sprawią, że Twoja aplikacja będzie wyjątkowo interesująca. Sprawdź jak napisać dobry list motywacyjny.

 1. Nie korzystaj z wzorców
  Wiele osób, przy tworzeniu CV i listów motywacyjnych korzysta z gotowych wzorów. Podkładamy tam tylko swoje dane i… wysyłamy. O ile w przypadku CV, nie ma w tym absolutnie nic złego, o tyle – list motywacyjny powinien być możliwie unikalny. Wszak, osoba zajmująca się rekrutacją nie zobaczy w Tobie nic ciekawego, jeśli po raz kolejny przeczyta dosłownie to samo zdanie.
 2. Spersonalizuj list
  Bardzo często popełnianym błędem przy tworzeniu listów motywacyjnych jest… tworzenie jednego i wysyłania do każdej oferty. Otóż, niezwykle istotne jest to, aby pokazać przyszłemu pracodawcy nasze faktyczne zainteresowanie. Dostosuj list do konkretnej oferty, napisz co Cię zaciekawiło, zainspirowało. Bądź kreatywny/a!
 3. Nawiąż do CV
  To, co najważniejsze dla sporej grupy pracodawców to… doświadczenie. Dlatego też, musisz nawiązywać do swojego CV. Mówiąc inaczej – list motywacyjny ma być swojego rodzaju uzupełnieniem CV. Uwzględnij tam informacje, które wydają Ci się istotne w aplikacji. Przedstaw korzyści wynikające z Twojego doświadczenia.
 4. Zamień przymiotniki na konkretne opisy
  Czy wiesz, że średnio w co drugim liście motywacyjnym można przeczytać, że osoba jest komunikatywna, pracowita i sumienna? Przedstaw konkretne przykłady efektów Twojej pracy – to będzie miało zdecydowanie większą wartość, aniżeli nic nie znaczące przymiotniki.
 5. Nie proś o pracę!
  List motywacyjny wraz z CV to Twoja oferta, a nie prośba. Większość rekruterów bardzo szybko eliminuje kandydatów, którzy nie znają swojej wartości. Nie wywieraj presji i nie używaj zwrotów, które będą stawiały Cię na straconej pozycji. Pamiętaj – Ty masz stanowić wartość dodaną dla tej firmy, dlatego też… oferuj i nie proś.
 6. Nie wiesz czy jesteś najlepszym kandydatem!
  W naprawdę sporej ilości listów motywacyjnych znaleźć można wstawki sugerujące, że dana osoba jest „najlepszym kandydatem” na dane stanowisko. Rzecz jasna… nie ma to nic wspólnego z prawdą. Wszak, skąd możesz wiedzieć, czy ktoś nie ma lepszych kwalifikacji? Takie stwierdzenia mogą zostać uznane za pyszałkowatość, dlatego też – po prostu ich unikaj!
 7. Bądź poważny!
  List motywacyjny to… nie kabaret. Spora grupa pracowników stara się usilnie podkreślić swoje poczucie humoru i tworzy bardzo kreatywne listy motywacyjne. Owszem, mogą okazać się skuteczne, ale… co jeśli nie trafią w gust rekrutera? Bądź poważny/a, pokaż się jako profesjonalista i wartość dodana dla firmy. To zdecydowanie lepsze, aniżeli… poczucie humoru.

Pamiętaj – liczba aplikacji na konkretne stanowiska bywa naprawdę duża. To, że ktoś odrzucił Twoją – w praktyce nie musi oznaczać, że napisałeś/aś zły list motywacyjny. Po prostu – tym razem, wybrano innego kandydata. Nie poddawaj się i rozwijaj się zawodowo!