Coraz większe zapotrzebowanie na pracę (malejące bezrobocie) sprawia, że żądania płacowe są wyższe. To rzecz jasna, pozytywne zjawisko, które należy bezsprzecznie wykorzystywać! Z tego też względu przygotowaliśmy publikację, która pomoże Ci napisać CV – dokument niezbędny przy rekrutacji.

CV – co to jest?

CV, a właściwie curriculum vitae to życiorys zawodowy, którego zadaniem jest przedstawienie doświadczenia, umiejętności oraz kwalifikacji. Jego stworzenie nie należy do rzeczy trudnych, ale… spore grono osób robi to mało efektywnie.

Dobrze napisane CV to takie, które podkreśla Twoje walory. Jeśli chcesz wyróżnić się spośród tłumu i sprawić, by Twoja aplikacja była wyjątkowa – koniecznie przeczytaj dalszą część tej publikacji.

CV – jak zrobić to naprawdę dobrze?
Przygotowaliśmy dla Ciebie siedem wskazówek, które sprawią, że Twoje CV będzie naprawdę skuteczne. Koniecznie się z nimi zaznajom!

Po pierwsze: CV musi być czytelne
Ściana tekstu z całą pewnością nie będzie wyglądać zachęcająco w oczach pracodawcy. Tym bardziej, że według badań – jedno CV sprawdza się przez… 6 sekund. Jeśli chcesz, aby w Twoim przypadku było inaczej – koniecznie umieść następujące elementy:

a) nazwa stanowiska do którego aplikujesz (pod imieniem i nazwiskiem)

b) podziel CV na sekcje: doświadczenie, umiejętności, osiągnięcia, edukacja, kursy, zainteresowania

c) używaj pogrubień i odstępów (ewentualnie możesz również wykorzystać inne kolory, ale z tym należy być ostrożnym)

Po drugie: umieść sekcję podsumowującą dotychczasową pracę zawodową
To jedna z kluczowych rubryk Twojego CV, która może Cię wyróżnić. Zapomina o niej niemal każdy. Dzięki temu, Twój życiorys zawodowy może zostać spersonalizowany pod konkretne stanowisko. Z całą pewnością, rekruter przeczyta to jako pierwsze.

Po trzecie: przedstaw swoje doświadczenie w sposób czytelny
Czy wiesz, że zwykle rekruterzy zwracają uwagę tylko i wyłącznie na dwa ostatnie stanowiska pracy? To zrozumiałe! Mało istotne jest bowiem to, co robiłeś/aś 10 lat temu…

Dlatego też szczególną uwagę należy poświęcić w przedstawieniu ostatnich stanowisk – wraz ze szczegółowym opisem zadań. Pamiętaj jednak, aby być możliwe konkretnym. Zdecydowanie atrakcyjniej brzmi to, że jako przedstawiciel handlowy sprzedałeś 10 000 płyt CD, aniżeli, że w ogóle je sprzedawałeś.

Po czwarte: nie zapominaj o swoich umiejętnościach
Podstawowe wzory CV, które znajdziemy w Internecie – sugerują, aby opis umiejętności umieszczać u dołu swojego życiorysu zawodowego. To ogromny błąd, który powoduje, że… rekruterzy nawet do nich nie docierają.

Rubrykę z umiejętnościami należy umieścić w widocznym miejscu. Pogrubioną czcionką umieść nazwy umiejętności i koniecznie dodaj szczegółowy opis. Pamiętaj jednak by nie pisać banałów!

Po piąte: wykształcenie/edukacja – tylko najważniejsze informacje

To jaką szkołę skończyłaś/eś jest ważne, ale nie najważniejsze. Pracodawcę zdecydowanie bardziej przekonają Twoje doświadczenie, umiejętności i osiągnięcia. Dlatego też, rubrykę edukacja/wykształcenia zaleca się ograniczyć tylko do informacji o ukończonych szkołach.

Po szóste: personalizuj CV
Wysyłka tego samego CV do każdej firmy jest ogromnym błędem. Dlaczego? Na każdym stanowisku, w każdej ofercie pracy – są inne wymagania. Twoje CV ma być niejako odpowiedzią na nie. Dlatego też, za każdym razem, gdy wysyłasz życiorys zawodowy – wprowadzaj drobne korekty, które sprawią, że rekruter zauważy, że jest to faktyczna odpowiedź na tę właśnie ofertę pracy.

Po siódme: nie zapominaj o liście motywacyjnym
Dla wielu pracodawców list motywacyjny jest… istotniejszy, niż samo CV. W szczególności dzieje się tak w przypadku praktyk i stażów. Co więcej – zastanów się, jak zareaguje pracodawca jeśli zrozumie, że już na starcie nie wykonałeś tego, czego od Ciebie oczekiwał? O tym jak napisać list motywacyjny – przeczytasz w innym artykule na naszej stronie.