Czy wiesz, że w ostatnich latach, bezrobocie w Polsce bezustannie maleje? Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej poinformowało w czerwcu 2018 roku, że aktualnie kreuje się ono na poziomie poniżej 6%. To absolutny rekord, który prawdopodobnie będzie dalej śrubowany.

Bezrobocie faktyczne, a bezrobocie rejestrowane
Mówiąc o bezrobociu rejestrowanym mamy na myśli osoby, które podjęły się formalności i zarejestrowały w biurze pracy. Niestety, sporo osób poszukujących aktywnie pracy nie korzysta z pomocy PUP, gdyż uważa ją za mało efektywną. Dlatego też, wskaźnik bezrobocia może być nieco zaniżony.

Warto jednak zauważyć, że osoby, które zarejestrowały się w PUPie, wcale nie muszą być bez pracy. Wszakże, praca w szarej strefi (tzw. praca na czarno) to niezwykle powszechne zjawisko.

Dlaczego bezrobocie maleje?
Mniejsze bezrobocie jest wynikiem szeregu różnych czynników. Jednakże, kluczowym elementem jest po prostu tworzenie nowych miejsc pracy i konieczność rywalizacji o pracownika. Dzięki temu płacy szybują ku górze, a pracownicy z większą podejmują pracę.

Wbrew pozorom, minimalna płaca nie ma wpływu na poziom bezrobocia. A jak już, to negatywny. Dlaczego tak się dzieje? Otóż, nakładanie na pracodawcę obowiązku konkretnej płacy może doprowadzać do sytuacji w której pracodawcy zwyczajnie nie opłaca się zatrudniać pracownika. Warto bowiem zauważyć, że minimalna płaca netto w tym momencie wynosi około 1500 złotych. Pracodawca natomiast ponosi całkowity koszt zatrudnienia (prawdziwe brutto) w wysokości 2500 złotych. Do tego należy doliczyć – koszty utrzymania pracownika (ubiór, diety itd.). Nic więc dziwnego, że w wielu branżach likwidowane są etaty.

Czy bezrobocie nadal będzie spadać?
Trend spadku bezrobocia utrzymuje się już od kilku lat i nic nie wskazuje na to, aby sytuacja miała się zmienić. Gospodarka rozwija się w dobrym tempie, pojawia się mnóstwo miejsc pracy i niestety – maleje ilość ludzi w wieku produkcyjnym.

Według ekspertów, już za kilkanaście miesięcy będziemy mogli mówić o bezrobociu poniżej poziomu czterech procent. Warto jednak przy tym zauważyć, że poziom bezrobocia nie rozkłada się proporcjonalnie. W czerwcu 2018 roku, wyglądało to następująco:

Województwo Wielkopolskie3,30%
Województwo Śląskie4,60%
Województwo Małopolskie4,80%
Województwo Pomorskie4,90%
Województwo Mazowieckie5,10%
Województwo Dolnośląskie5,20%
Województwo Lubuskie5,80%
Województwo Opolskie6,10%
Województwo Łódzkie6,20%
Województwo Zachodniopomorskie7,40%
Województwo Podlaskie7,80%
Województwo Lubelskie7,90%
Województwo Świętokrzyskie8,10%
Województwo Podkarpackie8,70%
Województwo Kujawsko-Pomorskie8,90%
Województwo Warmińsko-Mazurskie10,00%

Warto zauważyć, że tylko jedno województwo ma bezrobocie na poziomie dziesięciu procent. Warmia i Mazury, czyli region w którym spore grono osób utrzymuje się głównie z agroturystyki. Nie mniej jednak, już teraz rząd zapowiedział interwencje w tym rejonie.

Jak szukać pracy, by nie być bezrobotnym?
W dzisiejszych czasach, bycie bezrobotnym jest… trudne. I nie mamy tutaj na myśli sporej liczby formalności, które trzeba dopełnić, by zarejestrować się w Powiatowym Urzędzie Pracy. Chodzi o to, że liczba ofert, zarówno tych serwowanych przez PUP, jak i ogłoszeń – jest ogromna.

Nie mniej jednak, i tak bardzo szerokie grono osób ma spore problemy ze znalezieniem odpowiedniego zajęcia. Często uwarunkowane jest to sporymi wymaganiami, czy też naturalną nieumiejętnością szukania pracy. Co zrobić, aby znaleźć pracę?

Zachęcamy do zaznajomienia się z innymi artykułami, które pokażą Państwu, że szukanie pracy jest naprawdę łatwe. W szczególności polecamy dwie publikacje, a mianowicie: jak napisać CV? Oraz jak napisać list motywacyjny?.

Mamy nadzieję, że powyższa wiedza przyczyni się do znalezienia przez Państwa wymarzonej pracy. Życzymy powodzenia!